Info o Aloe vera

Co víme o Aloe vera

Aloe vera je rostlinou, jejíž tisíciletá historie je tak fascinující a zajímavá jako nejpopulárnější historický román. Její divoká krása a terapeutické vlastnosti jí přisoudily punc legendárnosti. Je skutečně jedním z nejúžasnějších darů přírody...

Botanicky patří do čeledi liliovitých. Daří se jí v subtropických a tropických oblastech. Zajímavostí je, že pro své léčivé vlastnosti je známá na všech pěti kontinentech světa. Evropané ji donedávna používali pouze jako laxativum (projímadlo) v podobě prášku. Tyto vlastnosti jsou však soustředěny hlavně ve slupce listu aloe a tenké vrstvě vláken pod ní. Pro naši potřebu vnitřního a vnějšího užívání se zpracovává pouze čerstvý Aloe vera gel, který se nachází uvnitř listu. Listy aloe se sklízí ručně až po nejméně 4 letech pěstování, kdy dosahuje výšky až 1 m a šířka listu až 15 cm.

I když jsou pozoruhodné vlastnosti gelu z Aloe vera stále předmětem zkoumání různých vědeckých pracovišť na celém světě, existuje již mnoho důkazů, že tento gel skutečně velice úspěšně a rychle hojí každodenní domácí poranění jako jsou popáleniny a říznutí, poštípání hmyzem, zažívací a střevní potíže, alergie a exémy. Gel konzumovaný jako nápoj je stimulující a posilující. Ženy (i muži) používají aloe v omlazovacích krémech, pleťových maskách, šamponech a jiných kosmetických přípravcích. Je vynikajícím prostředkem první pomoci.

Gel z Aloe vera obsahuje více než 200 významných složek, které jsou zkombinovány přírodou k dokonalé harmonii tak, že účinky přítomných komponentů jsou zřejmě vlivem této harmonie umocňovány. Když byly prováděny pokusy oddělit některé složky gelu z Aloe vera, samostatně ztrácely svoji unikátní potenci. Gel z Aloe vera je dále charakteristický svojí kompatibilností. Dokáže násobit účinky dalších komponentů, které jsou k ní přidány. Jako příklad uvádím (po vzoru autorky vynikající knihy o Aloe vera, paní Elžbiety Olejnik) kopřivu. Užíváte-li ji společně s aloe, získáte účinek superkopřivy.

Co obsahuje aloe vera?
Vzhledem k tomu, že jde o přírodní substanci, její složení je opravdu neobyčejně bohaté a zajímavé. Gel z aloe obsahuje více než 200 komponentů. Velmi stručně:

Vitaminy: A, B1, B2, B6, B12, C, E, kyselinu folovou (listovou) a nikotinovou, jsou nezbytné pro správnou činnost látkové výměny (metabolizmu).
Minerály: Zvláště jsou cenné tzv. mikroelementy (stopové prvky), které se nacházejí v našem těle v malých množstvích, ale jsou velmi potřebné pro správný metabolizmus. Jedná se o mangan, měď, zinek, chrom. Z dalších minerálů obsahuje aloe také vápník, fosfor, železo, sodík, draslík, chlor.
Aminokyseliny: známe jich 22, z nich 8 je nezbytných pro život. Všech těchto osm aminokyselin se v aloe vera nachází!
Enzymy: jsou potřeba pro správný průběh látkové výměny.
Z dalších substancí aloe vera je třeba zmínit ještě saponiny, antrachinony a lignin.
A ještě jedna důležitá poznámka: gel z aloe vera účinkuje nejlépe vcelku, účinky jednotlivých komponentů jsou vzájemně synergicky umocňovány!

Jaké jsou hlavní účinky aloe vera?
účinky detoxikační - očišťuje organizmus od zbytečných a škodlivých látek
harmonizujíci účinek
zvyšuje celkovou pracovní schopnost a schopnost snášet zvýšenou psychickou i fyzickou zátěž
zvyšuje obranyschopnost (imunitu)
protialergicke účinky
protizánětlivé účinky
ničí bakterie, viry a plísně
tlumí a odstraňuje bolest
urychluje hojení ran a popálenin
snižuje krvácení
Aloe vera odstraňuje z našeho těla přebytečné a škodlivé látky (detoxikuje), působí proti stresu, posiluje imunitu, působí protialergicky a protizánětlivě, odstraňuje bolest, urychluje hojení ran, zvyšuje výkonnost - prostě harmonizuje činnost celého organizmu.